Jaki wybrać kompresor

Kompresor śrubowy, tłokowy do firmy lub warsztatu?

Zastosowanie kompresorów

Sprężarki i kompresory wiele zastosowań w branży spożywczej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, medycznej, w przemyśle elektronicznym i innych rodzajach przemysłu lekkiego i ciężkiego. Ważne znaczenie ma jakość sprężanego powietrza, zwłaszcza w zastosowaniach okołomedycznych. Powietrze powinno być czyste, jałowe i bezolejowe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wydajność kompresorów, powinna być dostosowana do określonej branży, zastosowań i zawsze powinien być zapas wydajności. Na rynku istnieje kilka rodzajów kompresorów i krótko przedstawimy każdy z nich.

Kompresory tłokowe

W kompresorach tłokowych powietrze zostaje tłoczone za pomocą tłoku w związku z tym musimy pamiętać o tym, że taki kompresor musi pracować i mieć przerwę w działaniu w systemie 50/50. Polskie firmy Gudepol czy Airpess, a także zagraniczne jak Kaiser czy Atlascopco  mają szeroki wybór produktów. Gudepol ma swojej ofercie kompresory tłokowe serii GD, GDC oraz GDV dla małych i średnich firm, warsztatów mechanicznych oraz serie HD i HDVT – dla średniego i dużego przemysłu. Są również modele zasilane nie z sieci elektrycznej, ale na paliwo.

Kompresory śrubowe

Kompresory śrubowe ze względu na uniwersalność i wydajność są coraz częściej używane, choć ich cena jest wyższa niż tłokowych. Gaz jest sprężany między dwoma śrubami dzięki czemu praca sprężarki jest cicha. Linie danych produktów są stale unowocześniane. Firma Gudepol jeśli chodzi o kompresory śrubowe ma w swojej ofercie kompresory serii HIT i SMART. Seria HIT charakteryzuje się elektronicznym panelem kontrolnym z możliwością programowania, zwartą kompaktową obudową oraz zabudową dodatkowo wyciszającą pracę sprężarki. . Wszystkie kompresory z tej serii dostępne są zarówno jako niezależne urządzenia, jak również z możliwością zabudowy na zbiorniku wraz osuszaczem. Sprężarki śrubowe serii SMART to m.in. SMART np. GD-SMART7,5/13, GD-SMART15/10,czy SMART VT np. SMART 7,5/270/VT. Sprężarki śrubowe mogą być monitorowane przez WIFI i chmurę internetową.

kompresory bezolejowe

Kompresory możemy również wyróżnić poprzez użycie oleju na olejowe i bezolejowe. Kompresory bezolejowe posiadają tłoki o niskim współczynniku tarcia przez co nie potrzebują oleju do smarowania, zaś jakość powietrza wytwarzanego przez taki kompresor jest znacznie wyższa niż w kompresorach olejowych, głównie przez brak zanieczyszczenia powietrza olejem. Tego typu urządzania są spotykanem.in. w przemyśle ortodontycznym, stomatologicznym, farmaceutycznym czy chemicznym. Zazwyczaj są też mniejsze niż olejowe, ale też mniej wytrzymałe zwłaszcza przy dużych wymaganiach.

Kompresory olejowe

To kompresory w których stosuje się olej dla redukcji tarcia tłoków więc pewna ilość oleju przenika do sprężonego powietrza i zawęża ilość zastosowań. Zazwyczaj są większe i cięższe niż bezolejowi odpowiednicy, są też bardzo wydajne. Stosowane są w warsztatach mechanicznych i przemyśle gdzie jakość powietrza nie pełni kluczowej roli. Ponadto na rynku istnieją urządzenia, które uzdatniają sprężone powietrze.

Filtry do kompresorów

 Filtracja to podstawowy sposób uzdatniania powietrza, filtry różnią się kilkoma parametrami. Różnią się typem przyłącza, , warunki panujące w miejscu pracy urządzenia, zakresem filtracji, rodzajem spustu  ciśnieniem i natężeniem przepływu powietrza. Filtry wstępne umiejscowione na początku procesu mają za zadanie za blokowanie zanieczyszczeń cząstek stałych np. pył, kurz, krople oleju chroniąc elementy kompresora . W późniejszym procesie filtracji drobniejszych cząstek stosujemy filtry końcowe o wyższym stopni dokładności. W branżach gdzie jakość powietrza ma duże znaczenie  stosuje się filtry z węglem aktywnym.

Osuszacze do kompresorów

Osusacze są stosowane aby ochronić elementy kompresora przed wilgocią, również niektóre branże wymagają odpowiednio suchego powietrza. Wybierając właściwe urządzenie np. lidera branży niemieckiej firmy Beko Technologies musimy wybrać odpowiedni ciśnieniowy punkt rosy oraz natężenie przepływu powietrza.  Osusacze dzielmy na chłodnicze, adsorpcyjne oraz membranowe. Osuszacze chłodnicze lub ziębnicze  kondensacyjne to najpopularniejsze urządzenia stosowane w systemach sprężonego powietrza, ze schładzanego powietrza wytrąca się wilgoć. Niewiele rzadziej stosuje się w przemyśle osuszacze adsorpcyjne, używane zazwyczaj przy dużych ciśnieniach i przepływach właściwych, używając do osuszanie absorbentu. Substancja, która absorbuje wilgoć poddawana jest regeneracji poprzez przepuszczanie przez dwa naprzemiennie działające zbiorniki, z których jeden musi być suchy co wymusza większą ilość zajmowanego miejsca. Takie osuszacze również wymagają dobrych filtrów zwłaszcza  olejowych.Najrzadziej używane są osuszacze membranowe pracujące za pomocą selektywnych membran stąd potrzebują wysokiej jakości filtrów, by uniknąć uszkodzeń.

Zapraszamy do kontaktu w celu pomocy w wyborze kompresora https://kompresorywarszawa.pl/kontakt/